Začneme jednoduše výčtem možného obalového materiálu, abychom Vám hned nastínili všechny možnosti, které jsou dostupné na dnešním trhu. A že jich není zrovna málo!
Veškeré obaly dělíme do základních skupiny – a to jsou
· Přepravní obaly
Ty chrání naši zásilku zvenku a nesmí znemožňovat manipulaci. Jedná se právě o vnější obaly. Každopádně, takový vnější obal má ještě jednu důležitou funkci, a to je reprezentace ochodu, ze kterého je zásilka odesílána, v mnoha případech ale musí odesílatel také dbát na diskrétnost a zásilku zabalit podle druhu zboží, které obsahuje. Na obalu musí zůstat vhodné místo pro čitelnou adresu nakupujícího, ale i odesilatele.
· Skupinové obaly
Jedná se o tzv. přechodný obal mezi vnitřním a vnějším obalem zásilky, který musí být přizpůsoben manipulaci s daným výrobkem. Řadíme mezi ně například smrštitelnou fólii nebo přepravky.
· Spotřebitelské obaly
Tenhle obal je přímo součástí zboží. Musí splňovat hygienické normy výrobku, být taktéž reprezentativní a zvyšovat kulturu prodeje daného výrobku. Mezi takové obaly řadíme
– sáčky
– krabice
– kelímky
– mísy
– tuby
– láhve
– plechovky
Dále obaly dle typu dělíme obaly na:
– vratné – pivní lahve
– nevratné – plechovky, PET lahve
– tuhé – dřevěné bedny
– polotuhé – kartonové obaly
– měkké – pytle
– křehké – sklo
Dle jejich materiálu jsou rozděleny na:
– dřevěné
– papírové
– kartonové
– textilní
– kovové
– skleněné
– plastové
Před tím, než se vydáte s balíkem na poštu, je třeba zvážit všechny parametry výrobku, který chceme odeslat a podle toho zvolit příslušný typ obalového materiálu. Jak už Vám jistě došlo, není to tak jednoduché, jak to na první pohled laicky vypadá, ale věřím, že z této široké nabídky obalového materiálu si určitě vyberete tu správnou variantu a Vaši zásilku kvalitně zabalíte ke spokojenosti Vašeho odběratele.