Zábradlí je poměrně starým vynálezem. Již od pradávna sloužilo k tomu, aby nám pomáhalo zdolávat schody a chránilo nás od pádu. Vyrábělo se a stále se vyrábí z mnoha nejrůznějších materiálů, a zatímco dříve převažoval kámen a dřevo, dnes je na prvním místě kov.

A není divu, koneckonců má v současné době pro tento účel ty nejlepší vlastnosti. Jistě, je třeba o něj občas pečovat, avšak obvykle vydrží skutečně velmi dlouho. Dřevo se samozřejmě používá také, ač jej dnes najdeme spíše u chat a chalup než rodinných domů.

balkon1

Ovšem stále větší popularitu si získává také sklo. Možná bychom to nečekali, koneckonců nemá zrovna pověst toho nejpevnějšího materiálu na Zemi, avšak uplatňuje se stále více a více, ať už prakticky samostatně, nebo v kombinaci s kovem.

Pokud bydlíte v paneláku, možná jste se s jednou variantou tohoto typu také setkali. V těchto domech je totiž obvyklé, že balkony mají kovovou konstrukci. Ta je na jedné půlce vyplněna kovovými tyčemi, na druhé právě matným sklem.

Ovšem není to zdaleka jediné místo, kde lze skleněné zábradlí najít. Stačí zajít do některého z obchodních center a můžete si být jisti, že jej tam najdete. Obvykle je zavěšeno na jednoduché kovové konstrukci a na rozdíl od předchozího příkladu není matné, nýbrž průzračné. Jeho účelem je totiž umožnit lidem dobrý rozhled po obchodech pod nimi.

Mnoho lidí si však klade otázku, jak je tomu s bezpečností. Přeci jen, sklo je poměrně křehké. Co když do něj vrazí třeba dítě? Nespadne až dolů do přízemí?

schodiste2

Zde se bát skutečně nemusíte. Jedná se totiž o speciálně tvrzené sklo, které je odolnější než to, které máte například v oknech. Navíc je na něm průhledná fólie. Ta nejenže zabraňuje hromadění otisků prstů, ale zároveň při nárazu zabraňuje tomu, aby se sklo rozsypalo.

Jako vše ostatní, i zábradlí musí odpovídat bezpečnostním normám. Nemusíte tedy mít strach. Pokud se jej aktivně nebudete snažit rozbít, věřte, že se skutečně není čeho bát.