V momentě, kdy si zřizujete pojistku a neuvedete všechny informace přesně nebo je nějak papírově vylepšíte či naopak některé údaje zase snížíte, můžete si připravit velké budoucí starosti. Protože se agenti, makléři či finanční poradci soustředí na okamžitý vysoký zisk v podobě provize, většinou nepřemýšlí o dlouhodobém prospěchu klienta z pojistky, tedy od počátku zřízení do konce jeho života. Většina z nich se pak objektivně nevěnuje všem důležitým faktorům.
poradna při pojištění
Velmi často se setkáváme potom se zkreslenými informacemi ve zdravotním dotazníku, neoznámením souběhu pojistných smluv, uměle vylepšeného stavu vozidel, nemovitostí či průmyslového majetku.
Toto všechno je však HRUBÝM PORUŠENÍM POJISTNÉ SMLOUVY!
Pojišťovna proto má potom právo zcela odmítnout plnění a samozřejmě zrušit i pojistku od jejího počátku a tím chtít všechna vyplacená pojistná plnění zpět.
To je jedna z nepříjemných komplikací, ale může také následovat ze strany pojišťovny obvinění z pojistného podvodu podle trestního zákoníku.
Jak se vyvarovat chyb?
•    uvádějte pravdivé a kompletní informace
•    při podpisu znovu zkontrolujte smlouvy
Může se stát, že také uzavřete i se správnými informacemi chybnou smlouvu. Například pojistku na život, kde budete pojištěni v případě úmrtí na hodnotu patnáct tisíc korun, jako se tomu stává často. Proto vždy pečlivě vybírejte nejen poradce, pojišťovnu, ale také smlouvy. Jak se rozhodnout, že je smlouva opravdu pro vás vhodná?
siluety a komunikace
•    Potřebuji na toto riziko pojistku?
•    Jaká škoda se může stát a v jakém rozsahu?
•    Jaký to bude mít případně dopad na moje rezervy a domácí rozpočet?
•    Proti jakým rizikům se kryji já, rodina, podnik či majetek?
•    Jaké jsou pojistné částky?
Pokud si nejste jisti, spoléhejte v této věci na ověřené poradce. Ale věřte, že každý poradce je výborným školeným prodejcem, který proto, aby získal provizi ze smlouvy umí ve vás vyvolat i pocity strachu. Proto nikdy nepodléhejte nátlaku, ale nechte si podpis smlouvy vždy s odstupem nějaké času.