Mnoho rodičů řeší dilema. Pořídit domácího mazlíčka či nepořídit? Děti dokáží být v tomto ohledu velmi vyděračské a manipulativní. Dušují se a přísahají, že se o zvířátko budou starat a pečovat o něj. Mnozí rodiče se nechají přemluvit, i když ze své vůle by si osobně žádného domácího miláčka nepořídili a jsou to nakonec oni, kteří chtě nechtě o kamaráda pečují, když se dětem zvířátko omrzí. To v tom lepším případě.
Velmi často se ovšem stává, že nežádoucí zvířátka končí bezprizorně venku. Když mají štěstí, ujmou se jich hodní lidé, když ne, musí se o sebe postarat sami, což mnozí z nich nedokáží a zbytečně umírají. Je to nesmírně kruté a od rodičů krajně bezohledné.
Když si pořizujete domácí zvíře, měli byste si vzpomenout na Exupéryho citát:
„Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.“
Zvíře ano či ne?
Navzdory výše zmíněnému nelze říci, že by nebylo vhodné dítěti zvíře pořídit. Podle psychologů je pořízení domácího mazlíčka pro vývoj dítěte velmi vhodný a dokonce žádoucí, samozřejmě za předpokladu, že tomu nebrání nějaké vážné zdravotní důvody.
Dítě by se mělo zapojit plnohodnotně do péče o zvíře, samozřejmě s ohledem na svůj věk. V tomto ohledu by rodiče měli být zcela nekompromisní.
Péče o zvíře rozvíjí u dětí sociální inteligenci, zodpovědnost za druhé a podporuje rozvoj empatie. To vše ovšem za předpokladu, že se k tomu i rodiče postaví zodpovědně a budou trvat na dodržování určitých pravidel týkajících se péče o zvířátko.
Bohužel mnoho dětí dnes trpí alergiemi a proto je pro některé děti obtížné pořízení domácího mazlíčka. Ovšem obtížné neznamená nemožné. Některá zvířata jsou vhodná i pro alergiky. Určitě znáte rasy psů, které jsou vhodné i pro alergiky. Například Yorkshirský teriér je vhodný adept. Samozřejmě vhodná jsou zvířata bez srsti. Jedná se o pejsky, kočky (sfinx) nebo i hlodavce (morčata, potkani).