Snad každý si pamatuje chemickou značku železa, ale málokdo si vzpomene na latinský název. A co vy? Nevíte? Ferrum, Fe. Ale nic si z toho nedělejte, pokud to už nevíte. Jenže v souvislosti s železem a ocelí se používají zkratky, které již pak nemají s chemií mnoho společného. Hlavně číselné části, to kde jsou běžné písmenné zkratky většinou vyjadřují, co v onom kuse železa či oceli je. Takže, přece jen ta chemie, i když ne v plné míře. Zkušený výrobce, popřípadě i prodavač se v tom musí vyznat a zcela bezpečně orientovat. Laik z toho moc nepozná, takže pokud vám někdo nahlásí en 10273, netušíte oč se jedná. Prodavač půjde a na prosto přesně ví co má prodat. Nebo o co vlastně jde.

výrobky z oceli

Pokud se podíváte na celou tu zkratku, tak vypadá nějak takto, 10CrMo9-10, 1.7380, 15313, 10KH2M. Víte oč se jedná? Ani asi nemůžete, pokud nejste přímo od fochu. Nebudeme to celé rozebírat, povíme si jen že jde o ocel, která je rezistentní vůči tlaku a také odolává vysokým teplotám. Nakonec jsem dokonale zapomněla vysvětlení té první zkratky. Tedy toho označení en 10273. Je to vlastně číslo normy a ocel která je vyráběná podle ní musí splnit určité nároky. Dá se obrazně říci, že pokud je nesplní, tak si toto značení nezaslouží a nemůže být prodávána ani použita jako vysoce kvalitní.

výrobky z oceli

Značení vůbec je záležitost, která je dosti složitá a většinou ji běžný spotřebitel musí vyhledat v patřičných tabulkách. Opět jsem ještě zapomněla zmínit, že výše označená norma se týká tyčí válcovaných za tepla ze svařovatelných ocelí. Další informaci si již musíte dohledat sami, protože zde již není místo. Pokud nevíte kde, tak vám to nyní prozradím.

Abyste nemuseli nikde sáhodlouze bádat na internetu, tak jsem vám o něco výše umístila odkaz, na který stačí kliknout. Tak budete v mžiku přeneseni na webové stránky, kde se můžete dále vzdělávat v této oblasti.