Nemusíte v něm jen sedět – sedací vak, to je jen název výrobku, který se na veřejnosti ujal již před mnoha lety, ovšem to neznamená, že je určen výhradně pro sezení. Dá se na něm i pohodlně ležet, nebo zaujmout polohu polosedě, s knihou v ruce, s notebookem na klíně, s hrnkem kávy či čaje, dokonce i s talířem pod bradou, pokud preferujete tento způsob konzumace pokrmů či zákusků.
Podstatné ovšem je, že jde o nesmírně pohodlný způsob, kterého stěží docílíte jiným způsobem. Proč tomu tak je, na tu to otázku existuje docela jednoduchá odpověď.
Molitan versus výplně vaků – klasické sedací soupravy či křesla se vyrábí zavedeným výrobním způsobem již desítky let, v principu se jedná stále o jedno a totéž – uvnitř zpravidla naleznete různé varianty polyuretanu – částečně prodyšného plastu, jehož jednu z podob známe pod obchodním názvem „molitan“. Polyuretan je pak zabalen do eko-kůže, koženky, pravé kůže, manchesteru atd. v podobě sedáků a opěradel, která zaujímají vůči poloze lidského těla určitý úhel, nejčastěji 110 stupňů. Při posazení na „molitan“ dojde k jeho stlačení, přičemž při deformaci se díky vysoké tuhosti přizpůsobí tvaru těla jen tam, kde dojde k vyššímu tlaku. Okolní tkáně se však musí přizpůsobit molitanu, nikoli molitan tkáním.
U sedacích vaků je to jiné, tam tvoří vnitřní výplně (nejčastěji) polystyrenové kuličky (materiál EPS). Kuličky mají shodný průměr a tuhost a jejich kulový povrch umožňuje jejich vzájemné odvalování a tím pádem snadné přizpůsobení výplně tvaru těla – mnohem lépe, než u molitanu. To je také důvodem, proč právě sedací vak doporučují lékaři a terapeutičtí pracovníci každému, kdo má zájem dobře si odpočinout a poskytnout důkladnou relaxaci (uvolnění) v průběhu dne namáhaným svalům. Ulevuje od bolestí v bederní oblasti, u krční páteře, namoženým vazům, kloubům, zádovým i břišním svalům.